Haberler


SKF Enerji Etken Rulmanlar

Geçmişte, her bir zamanda, global ölçekte kullanıldığı takdirde, büyük menfaatleri elinde tutan potansiyel sahibinin yanı sıra,  ürün yenilikleri de birlikte gelecektir. Sizler uzun süre dayanıklı çalışan, enerji etken kompakt florasan lambaları (CFL) hakkında bilgiye zaten sahipsiniz. Şimdi ise, yeni SKF Enerji Etken (E2) rulmanlarının potansiyel enerji tasarrufu hakkında bilgi sahibi olmaya çalışacaksınız. SKF E2 Rulmanları, sürtünme momentinin %30 seviyelerinde veya standart etken SKF Rulmanlarının performansınında düşürülmesi amacıyla özel olarak mühendislik tasarımına tabi tutulmuş ve bu çalışma uyarınca imal edilmiş performans sınıfı ailesi içerisinde bir rulmandır. Yukarıda anlatılan durum, diğer imalatçıların muadil rulmanları ile mukayese edildiklerinde, söz konusu düşümün daha bile dramatik olduğunu göstermektedir. Dünya üzerinde enerji tasarrufu sağlamakta olan elektrik ampulünün yeni jenerasyonu gibi, SKF Enerji Etken rulmanları da, enerji kullanımı seviyelerinde tasarruf sağlamaktadır. Sözkonusu rulmanlar, ultra düşük sürtünme göstererek ekipman imalatçılarının ekipmanlarında büyük enerji verimliliği sağlar. Bu bağlamda son kullanıcılar, ekipmana düşük maliyetlerle sahip olurlar. Bütün bunlardan farklı olarak, dünya kaynaklarının bizler için korunması da gerçekleştirilir. 

Milyonlarca makinede elektrik motoru, pompalar, konveyörler ve diğer düşükten - normale yük uygulamalarında - potansiyel uygulama ile birlikte, SKF E2 Rulmanlarının global sürdürülebilirliğine önemli bir katkı sağlama potansiyeli taşımaktadır. Bu katkı ne kadar önemlidir? Konuyla ilgili olarak aşağıda bir örnek sunulmuştur: Eğer ABD ve AB endüstriyel motorlarının her biri üzerinde SKF Enerji Etken Sabit Bilyalı Rulman kullanılmış olsaydı, (ve bunlarda %30 daha düşük sürtünme momentinin oluştuğu varsayılsaydı) o takdirde potansiyel enerji tasarrufunun 2.46 milyar kwh/yıl olacağı tahmin edilmektedir. Söz konusu tahmin dünyanın herhangi bir yerinde milyonlarca motor ve diğer kullanımda olan ve tahminin uygulanabileceği makineleri dikkate almamaktadır. Ancak, menfaatler enerji tasarrufunun çok ötesine gitmektedir. Birçok durumda, eşit yük ve hızlarda çalışmak kaydı ile, SKF E2 rulmanları standart SKF Rulmanları ile mukayese edildiğinde daha soğuk ortamda çalışmaktadırlar. Böylece bu rulmanlar yağlama yağı kullanımını düşürmekte ve potansiyel olarak makinenin kendisinin ve komponentlerinin çalışma ömürlerini uzatmaktadırlar. Buradan çıkartılacak sonuç; düşürülmüş negatif çevresel etkiler olacaktır.

Yüksek kapasite için, SKF Explorer  rulmanları

1990'lar içersinde, SKF rulman performansının konvansiyonel ISO Standartlarının ötesine taşınması amacıyla yola koyulunmuştur. Bu çalışmalar, rulmanların anahtar işletim parametrelerinin oldukça geliştirildiği SKF Yenilenmiş - güçlendirilmiş iç tasarım performans sınıfı bilyelı rulmanlarının yaratılması ile sonuçlanmıştır. Dinamik yük taşıma kapasitesi, gürültü ve titreşim seviyeleri, sürtünme ve ısı oluşumu, aşınma direnimi ve servis ömrü, hepsi birden oldukça geliştirilmiştir. Sürtünme de bu arada düşürülmüştür. Piyasaya sunumlarından itibaren, SKF yenilenmiş - güçlendirilmiş iç tasarım rulmanları en fazla endüstriyel kullanım gereği duyulan uygulamalar içersinde rulman servis ömrünün üç katı bir faktör kadar arttırıldığı konusunda, tüm dünya üzerinde onaylanmış bulunmaktadır. Bizim bir sonraki açıklamamız, enerji verimliliğinin en üst düzeye çıkarıldığı ve çevreye etkinin en aza düşürüldüğü durumu yaratan ultra düşük sürtünme özelliğine sahip yeni performans sınıfı rulmanların geliştirilmesi  olacaktır. Hollanda?da yerleşik SKF Mühendislik & Araştırma Merkezinde ? rulman tasarımını, triboloji?yi, metalurji?yi, yağlamayı, sızdırmazlık ve imalatı temsil etmekte olan - bilim adamları ve mühendislerden oluşmuş bir uluslararası grup, araştırma ve uzmanlıklarını havuzda toplayarak, sonuç için çalışmışlardır. Uzmanlar grubu rulman ve kafes geometrisini yeniden tasarlamışlar, imalat tekniklerini rafine etmişler ve yeni yağlama formülleri geliştirmişlerdir.
Bu çalışmalar, sürtünme momentini %30 veya halihazırda etken olarak çalışmakta olan SKF Standart rulmanların da altına düşürmüş olan yeni SKF Enerji Etken (E2) Rulman ailesinin tasarımı ile sonuçlanmıştır. Bu rulmanlar, boyutsal olarak ISO Standart rulmanları ile değiştirilebilir özellikte SKF E2 Rulmanları, belirli bir genel boyut içermek üzere gene belirli bir grup rulman tipi için, SKF E2 Tek-sıralı silindirik makaralı rulman?dan başlamak üzere raflarda bulunmaktadırlar. SKF Enerji Etken Silindirik Makaralı Rulmanları da, SKF sürtünme azaltıcı kriterine uygun olmak üzere geliştirilmişlerdir. SKF E2 Silindirik Makaralı Rulmanlar, bu günler de özel otomotiv uygulamaları için terzi dikimi tasarlanmışlardır. SKF E2 Performans Sınıfı Rulmanların hedeflerini sağlamak üzere çalışmalar yapılırken, uzmanlar grubu şu an için piyasa da bulunan yağlama yağlarının kullanımı ile kısıtlandırılmışlardır. Bu kısıtlanmanın sonucu olarak, SKF E2 Performans Sınıfı Rulmanların yeterli yağlanmasını temin edecek ve yağlama aralıklarını uzatacak yeni gres yağlama yağları formülleri tasarlanmıştır. Çalışmaların sonuçları göstermiştir ki, yeni düşük sürtünme SKF E2 gres yağlama yağının, korumalı sabit bilyalı rulman üzerinde uygulandığı takdirde, kullanım süresi, benzer rulmanlara uygulanan konvansiyonel gres yağlama yağına oranla en azından iki kat arttığı tespit edilmiştir.

Yüksek verim almak için SKF E2 Rulmanları

Performans sınıfının uygulama ile çakıştırılması
Performans sınıfının uygulama ile çakıştırılması için en doğru en iyi yol, mülkiyetin toplam maliyetidir. Isı ve aşınmanın rulman metalinde yorulmaya, prematüre rulman arızalanmalarına, aşırı masraflı bakıma, maliyeti yüksek tesis durmasına neden olacak  yüksek yüklemeli uygulamalarda, SKF yenilenmiş - güçlendirilmiş iç tasarım performans sınıfı rulmanları en açık çözüm olacaktır. Yukarıdaki faktörlerin tipik olarak birer sorun yaratıcı olmadığı hafif - normal yüklemeli uygulamalarda çözüm, SKF Enerji Etken Performans Sınıfı Rulmanlar olacaktır. Bu tip uygulamalarda ultra düşük sürtünme E2 Rulmanları, ISO veya SKF yenilenmiş-güçlendirilmiş iç tasarım Performans Sınıfı Rulmanları ile mukayese edildiğinde, enerji ve yağlama yağı sarfiyatının düşürülmesini sağlayarak mülkiyetin toplam maliyetini düşüreceklerdir. Normal yüklerden daha yüksek uygulamalarda rulmanların servis ömrünü arttırmak için, SKF yenilenmiş - güçlendirilmiş iç tasarım hala en iyi çözüm olacaktır. Ancak hafif - normal yükleme uygulamalarında, ultra düşük sürtünme SKF Enerji Etken Rulmanları, mekanik sürtünmenin düşürülmesi ve büyük olasılıkla ekipman ve komponent servis ömrünü arttırmak üzere mükemmel bir yöntem olacaklardır. Eninde sonunda, söz konusu menfaatler son kullanıcıların ileri derecede sürdürülebilir hedeflere sahip olmalarına yardımcı olacaktır.

SKF E2 performans sınıfı

SKF Enerji Etken (E2) Rulmanları bizim ultra düşük sürtünme performans sınıfımızı temsil etmekte ve bu da SKF Standart Rulmanları ile mukayese edildiğinde, minimum %30 sürtünme momenti düşümü sağlandığını göstermektedir. Tasarım çalışmalarının arttırımları, yüzey finiş kalitesinin geliştirilmesini, özelleştirilmiş kafesleri, isteğe uygun yağlama ve optimize edilmiş dahili geometrileri içermektedir. Hafif - normal yüklemeler için tasarlanmış rulmanlar içersinde, SKF E2 Rulmanlar tipik olarak, ISO veya SKF yenilenmiş - güçlendirilmiş iç tasarım rulmanlarına oranla daha az ısı oluşturur ve daha yüksek hızlarda çalışabilirler.
     


<< Geri

<< Tüm Haberler İçin Tıklayınız >>
Otomotiv Yedek Parca
Rulmanlar
REVERTE Oxobio Katkı
SKF Merkezi Yağlama Sistemleri
SKF Kestirimci Bakım Ürünleri ve Servis
SKF HY-PRO Endüstriyel Filtreler
Rulman Yatakları
Manşonlar
Yağ Keçeleri
Transmisyon Kayışları
Zincirler
Zincir Dişlileri - Kasnak ve Kaplinler
Redüktörler
Mekatronik
Elektrik Motorları
 
 
 

Adres : 1202/1 Sk. No:101 / D Yener İş Merkezi 35110 Yenişehir / İZMİR  |   Tel : 0232 457 92 92 (pbx)   |   Fax : 0232 433 49 76  |   E-Posta : bilgi@unluteknik.com

Web Tasarımı: Egebilgi
© Copyright 2017
English Türkçe